Öğrenciler, öğretmenlerinin sezon bitimine az bir süre kala atanmasına tepkili
1831 TOPLAM İZLENME
9 Mayıs 2017 13:17

Konya'da 15 Temmuz Şehitler İlkokulu 2'nci sınıf öğrencileri ve veliler okulların tatil olmasına 1 ay kala sınıf öğretmenlerinin başka okula atanmasına tepki gösterdi.Konya'da 15 Temmuz Şehitler İlkokulu 2'nci sınıf öğrencileri ve veliler okulların tatil olmasına 1 ay kala sınıf öğretmenlerinin başka okula atanmasına tepki gösterdi. Öğrencilerden bazıları, öğretmenleri dönene kadar okula gitmek istemediklerini söyledi. Merkez  Meram İlçesi'ndeki Orgeneral  Cemal Tural askeri lojmanları içerisinde bulunan 15 Temmuz Şehitleri İlkokulu 2'nci sınıf öğretmeni  Ahmet Murat Toy, 2 ay önce geçirdiği soruşturma sonucu, geçen  5 Mayıs Cuma günü merkez  Karatay İlçesi Karkent İlköğretim Okulu'na atandı. Bunun üzerine bazı veliler, öğrencilerini okula göndermeme kararı aldı. Okulun bitimine 1 ay kala öğretmen değişikliğinin çocuklarını olumsuz yönde etkileyeceğini ifade eden bir grup öğrenci velisi, öğretmen Toy'un dönmesi için hazırladıkları dilekçeleri  Konya İl  Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim etti.


"'OKULDAN HİÇ ZEVK ALMIYORUM"'

Öğrencilerden Adem Emir Aydoğdu, öğretmeninin okula geri dönmediği takdirde bu okuldan ayrılmayı düşündüğünü belirterek, şöyle dedi: 

"'Öğretmenimin gitmesi nedeniyle okuldan hiç zevk almıyorum. Okuldan zevk almadığım için de okuldan çıkmak istiyorum. Öğretmenim okula bir an önce gelmezse bu okuldan ayrılacağım. Bir daha da bunun gibi bir okula katılmam. Öğretmenimin bir açıklama yapmadan gittiğine de çok sinir oldum. Sevgilerimle öğretmenimin geri gelmesini isterim."

Öğrenci velisi Aynur Koç öğretmenin tayiniyle ilgili bilgilendirilmediklerini ifade ederek, ' 5 Mayıs Cuma günü çocuklar piknikteyken sınıf öğretmeninin ani bir kararla başka bir okula tayin edildiğini belirterek, "Gerekçesini merak ediyoruz ve okul idaresi hiçbir açıklama yapmıyor. Müfettişlerin gelip okulda inceleme yapmasını istiyoruz" 'dedi.

Okulların tatil olmasına 1 ay kala bu durumun gerçekleşmesinin öğrencilerde olumsuz etki yaratacağını belirten Koç, şunları söyledi: 

"'Çocuklarımıza okuma- yazma öğreten, emek veren öğretmenin 2 yıllık bir emekten sonra ansızın hiçbir açıklama yapılmadan tayin dönemi olmaması ve kendi isteği dışında ayrılmasına anlam veremiyoruz. Okul idaresinin öğretmenimizle bir anlaşmazlığı olduğunu düşünüyoruz. Okul idaresi bize 'Bu konu kapanmıştır. Bu konunun üzerine gitmeyin' diyor. Okulların kapanmasına 1 ay kala öğrencilerimiz öğretmensiz kalmıştır. Bu gerçekten bizi ve öğrencilerimizi derinden etkiledi."

Bir başka öğrenci velisi Muhsin Haksever ise, ailelerinden biri gibi görüp sevdikleri öğretmen  Ahmet Murat Toy'un başka okula tayin edilmesinin veli ve öğrencileri olumsuz etkilediğini ifade ederek, "Çocukların okulu bitirmelerine 2 yıl kalmışken bu davranış çocuklarımızın geleceğiyle oynanmıştır. Çocuklarımız, okuldan soğudu. Ööğretmenleri gelene kadar da gitmek istemiyorlar" diye konuştu.

Okul yönetimi, öğretmen  Ahmet Murat Toy'un 2 ay önce bir soruşturma geçirdiğini ve bunun sonucunda  Milli Eğitim Bakanlığı ve  Konya Valiliği'nin kararı üzerine başka bir okula atandığını söylemekle yetindi.
Toplam Yorum Sayısı ( 0 )