1450 TOPLAM İZLENME
23 Mayıs 2017 14:04

Konya’da, uzun süredir faaliyette olan iş yerleri, camlarında ‘elaman aranıyor’ ilanları ile elaman arıyor. Camına ilan asan iş yerleri elaman bulamamaktan yakınıyor

‘Tecrübeli’,‘tecrübesiz’, ‘bayan elaman’, ‘erkek elaman’, ‘yetiştirilmek üzere elaman alınacak’ gibi yazılı ilanlar bir çok iş yerlerinin camlarında solmaya devam ediyor. Elaman arayan iş yerleri, elaman bulamamaktan şikayet ediyor. İlanı görüp gelip iş başvurusunda bulunan kişiler ya işi beğenmiyor ya da alacakları ücreti beğenmeyerek kaçıp gidiyorlar.

“HERKES İSTİYOR Kİ BEN BAŞBAKAN OLUYUM, ÖYLE BİR DÜNYA YOK”

Çalıştıracak elaman bulmakta sıkıntı çeken iş yeri sahipleri, insanların rahatına düşkün olmaları ve az çalışarak çok para kazandıracak işleri istemesi gibi nedenlerle verilen işi beğenmediklerini söyleyen pastane sahibi Özgür Kağnıcıoğlu, “Gelen eleman çalıştığı işi benimsemediği için o işte fazla başarılı olamıyor. Masa başı, rahat işleri isteyerek az çalışıyım ama çok kazanayım derdindeler. Hizmet sektöründe faaliyet gösteriyorsanız, insanlarla uğraşmak durumundasınız. Ama suya sabuna dokunmayım mantığıyla herkes istiyor ki ben vali oluyum, herkes istiyor ki, ben başbakan oluyum, etrafımda danışmanlarım olsun, yardımcılarım olsun, ona emir veriyim buna talimat veriyim, öyle bir dünya yok” diye konuştu.

“SOSYAL YARDIMLARIN KESİLMESİ GEREKİR”

İnsanları rahata alıştırılan sistemin olduğunu ve bunun da kişileri tembelleştirdiğini belirten Kağnıcıoğlu, “İşe başlayan bir kişi 2-3 yıl çalışıyor sonra işten çıkıyor, 8 ay ya da 1 yıl işsizlik maaşı alıyor. Almasınlar demiyorum ama çalışamayacak durumda ise alsın ama onun dışında herkesin hakkına göz dikmiş oluyorsun. Bunu kötü niyetli kullanan kişiler var. Yattığı yerden devletten para alıyor. Devlet olarak önleminin alınması gerekiyor veya sınır getirilmesi gerekir Bir yere giriyor bir iki ay çalışıyor, oradan çıkıyor başka bir yerde çalışıyor. Cep harçlığını doldurmanın derdinde ama adam 15 yıl sonrasını ben nasıl emekli olacağım diye düşünmüyor” dedi.

“AİLELER ÇOCUKLARA ÇALIŞMA KÜLTÜRÜNÜ AŞILAYAMIYOR”

İş yerinde elaman çalıştırma sıkıntılarının yaşadığını, 1 yıldır eşiyle birlikte işlettiği dükkanında elamansız bir hayat diyerek yollarına devam ettiklerini ifade eden çiğ köfte ustası Murat Ali Caner, “Yaklaşık bir yıl önce açmış olduğumuz dükkana elaman ihtiyacımız olduğunda camımıza astık. Gelen elamanlar bir hafta çalışıp çıkanı da oldu oldu, aynı gün işi yarıda bırakıp çekip gideni de oldu. O günden itibaren eşimle birlikte elamansız bir hayat sürmeye karar verdik” dedi. Ailelerin çocuklarına çalışma kültürünü aşılamadığını, çocuklara rahat bir ortamın sağladığını belirten “Anne, baba aman çocuğum yorulmasın, aman üzülmesin diye çocuklarının bir dediğini iki yapmıyor. Çünkü ceplerine parasını eksik etmiyor, anne yemiyor yediriyor, böyle olunca da çocuk niye çalışsın. Ben olsam ben de çalışmam hazır para geliyor nasıl olsa.” ifadelerini kullandı.

“USTA ÇIRAK İLİŞKİSİ BİTTİ”

Usta çırak ilişkisinin kaybolduğunu, işe olan aidiyet duygusun yok olduğunun altını çizen Caner, “Ben mesleği ustamdan öğrendim, ustam da ustasından öğrendi ama artık öyle bir ortam yok. Ustam bir işi öğretmek için benim iyiliğim için beni döverdi. Ama şimdi, bırak dövmeyi çalışanına laf bile edemiyorsun. Biz bu işi öyle ustalardan öğrendik ama ustalar var ama çalışan yok, hal böyle olunca işe olan bağlılık kalmadı. Bu durum da sorumluluk duygusunu öldürdü.Memlekette iş çok ama çalışacak adam yok” şeklinde konuştu. Yeni nesil gençlerde doyumsuzluğun olduğunu, çalışma saatinin fazla maaşı az buldukları için çalışmayı tercih etmediklerini söyleyen bijuteri mağaza sahibi Akif Yılmaz, “Piyasada çok iş var, işçi arayan da çok ama çalışacak insan yok. Gençlerimiz rahata alışmış. İhtiyacı olan kişi çalışıyor, bu yüzden de alacağımız personelin özelliklerinden çok ihtiyacı olup olmadığına bakıyoruz. Biliyoruz ki o kişi yüz üstü bırakmaz, işine dört elle sarılır” diye konuştu. (Berati Ertan)

Toplam Yorum Sayısı ( 0 )