918 TOPLAM İZLENME
28 Temmuz 2017 10:56

Konya İtfaiye Daire Başkanlığı’nın resmi verilerine göre 2015, 2016 ve 2017 son üç yıl değerlendirildiğinde 2015 yılında çok fazla anız ve ot yangını olurken 2016 yılında bu oran giderek azaldı. 2017 yılının ilk çeyreğinde anız ve ot yangın sayısı daha da düşerken bu yıl ise araç yangınlarının sayısında ciddi oranda bir artış yaşanıyor. 

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Eğitim ve Önleme Şube Müdürü Latif Erdoğan, Konya’da 2015 yılında çıkan  toplam yangın sayısının 8296 olduğunu belirtirken , 2016 yılında ise toplam 7082 adet yangının gerçekleşmiş olduğunu söyledi. Erdoğan, 2017 yılının ilk yarısında ise toplam yangın sayısının 2859 adet olduğunu ifade etti.

Yaz aylarında yangınların nasıl ve nerelerde çıktığı hakkında bilgi veren Erdoğan, “ Yaz aylarında genel olarak son 3 yılı değerlendirdiğimiz zaman 2015 yılında çok fazla ot ve anız yangınları olduğunu görüyoruz. Bu oran 2016 yılında biraz daha azaldı. Bu yılın ilk çeyreğini değerlendirdiğimiz zaman ise bu oranın daha da düştüğünü görüyoruz. Genel olarak bakıldığında 2015-2017 yılları arasında Konya ilindeki yangın sayılarında ciddi bir düşüş yaşandığını görülüyor. Bunun başlıca sebepleri İtfaiye Dairesi Başkanlığımız tarafından verilen eğitimler, iş yeri denetimlerimiz, halkımızı bilinçlendirme çalışmalarımız ve gönüllü itfaiyecilik faaliyetleridir. Bu verilen eğitimler sayesinde ot ve anız yangınları oranında ciddi düşüşler oldu” şeklinde konuştu.

 “ARAÇ YANGINLARININ SAYISINDA CİDDİ ARTIŞ VAR”

Araç yangınlarında son iki yılda ciddi oranda bir artış olduğuna değinen Erdoğan, “ 2015 yılında araç yangınları sayısının toplam yangın sayısına oranı yüzde 3 iken 2016 yılında bu oran yüzde 4,49 olarak tespit edildi. 2017 yılı ilk yarısında ise yüzde 9,37 oranına yükseldi. Bu artışın sebeplerini incelediğinde; araçlarda bulunan elektrik tesisatının yetersiz olması, araçlarda bulundurulması zorunlu yangın tüplerinin yıllık kontrollerinin aksatılması veya söndürme tüplerinin bulunmaması, kasıtlı araç yakma olayları ve sürücülerin eğitim eksikliğinden dolayı kaynaklanıyor” dedi.

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLİK PROJESİ

Konya İtfaiyesinin desteklenmesi amacıyla kurulan “Gönüllü İtfaiyecilik Projesi” hakkında da bilgi veren Erdoğan, “ Konya’nın yüzölçümü 42 bin km² birçok ülkeden büyük yüzölçümüne sahip. Bu yüzden her yere profesyonel itfaiye teşkilatı kuramadığımız için gönüllü itfaiyecilerimizle biz bu projeyi gerçekleştiriyoruz. Kırsal alanlarda kırsal yangınlara müdahale eden muhtarlar öncülüğünde her köye 3 ton kapasiteli gönüllü itfaiye tankeri verdik.  Halkın arasında seçilen kişilere de eğitimler verildi. Bu gönüllü itfaiyeciler profesyonel itfaiyeciler gidene kadar o yangınlara müdahale ediyor. Yangın oranlarının düşmesinde gönüllü itfaiyecilerin çok büyük rolü var” ifadesini kullandı.

“TSE BELGESİNE SAHİP TÜRKİYE’DE İLK EĞİTİM MERKEZİYİZ”

 Yeni Büyükşehir Yasası ile birlikte faaliyet alanlarının giderek genişlediğini söyleyen Erdoğan, hizmet alanının da ona bağlı olarak büyüdüğünü belirtti. İtfaiyenin teknik donanımın yeterli olduğunu ifade eden Erdoğan, “ 110 itfaiye istasyonunda 935 personel ve 261 aracımız var. Konya İtfaiye Merkezimizi de 2013 yılının sonlarına doğru kurduk. 2014 yılında da Konya İtfaiye Eğitim Merkezi TSE belgesine sahip Türkiye’de ilk eğitim merkezidir. Bu belgeyi aldıktan sonra da  Türkiye Belediyeler Birliği aracılığıyla beraber bizden eğitim ve müdahale de daha az seviyede çalışan itfaiyecilerimize 5 kişiden oluşan uzman eğitmenlerimizle yerinde eğitim verdik..  Arama Kurtarma Eğitimleri, Yangınlara Müdahale Eğitimleri, Ruhsat Öncesi Kontrol Eğitimleri ve İlk Yardım Eğitimleri verildi. Tüm Türkiye’de bu uygulamanın yaygınlaşmasını istiyoruz” dedi.

“GELİŞMEMİŞ ÜLKELERE EĞİTİM VERMEK İSTİYORUZ”

Konya itfaiyesini diğer şehirlerden ayıran özellikler olduğuna değinen Erdoğan, “ Şu an 3 yıldır eğitim merkezimizin çok büyük bir artısı var. Birde Araştırma ve Geliştirme(ARGE )ile birçok projeye imza atık. Türkiye’de ilk İtfaiyecilik Sempozyumunu Konya’da yaptık. Yine Gönüllü İtfaiyecilik Çalışmaları ve Gönüllü İtfaiyecilik Tanıtım Programı ve Çalıştayını da ilk kez Konya’da yaptık. Bunlar Türkiye genelinde Konya’da ilk yapılan programlardır. Yeni projelerimiz de var. Türkiye’den dünyaya uzanan bir eğitim sistemi kurmak istiyoruz. Gelişmemiş veya gelişmekte olan Üçüncü Dünya Ülkelerine bizim eğitim merkezimiz aracılığıyla afet bilinci ve yangın gibi eğitimler vermek istiyoruz” şeklinde konuştu.

GAMZE ERDOĞAN

Toplam Yorum Sayısı ( 0 )